Let’s travel together.

Botsvana Hakkında Eğlenceli Gerçekler – Dünyada Demokratik Bir Cennet!

0 6

Modern Tarih

Biliyor muydun? Günümüz Botsvana – eski Bechuanaland-1886-1966 yılları arasında Birleşik Krallık altında bir himaye oldu, o Commonwealth içinde bağımsız bir ulus oldu. Sonraki yıllarda, Büyük Britanya ve Amerika Birleşik Devletleri esinlenerek, Botsvana demokratik bir toplum haline geldi, Afrika’nın en iyi demokrasi yapma. 1970’lerden bu yana, dünyanın en barışçıl toplumlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Üçüncü Dünya’da başka hiçbir yerde Botsvana’ya benzer demokratik bir sistem olmamıştır.Dünyadaki birçok ulusun aksine, Afrika ulusunun darbeleri, gerillalar, savaş lordları, askeri diktatörlükler ve Marksist devrimler olmamıştır. 1990 yılına kadar, ironik bir şekilde, bu demokratik ulus yabancı diktatörlükler ve savaştan zarar görmüş ülkelerle çevriliolmuştu.

Uluslararası Kuruluşlar

Biliyor muydun? İngilizce konuşan ülke 1960’larda Birleşmiş Milletler’in tam üyesi oldu.

Çöl Louvre

Biliyor muydun? Kalahari çölü Tsodilo’ya ev sahipliği yapmaktadır. Bol miktardaki mağara resimleri nedeniyle Tsodilo, 2001 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin bir parçasıdır. Bu ulusal harikası 4.500’den fazla mağara resmi içerir, bu da onu dünyanın en yüksek kaya sanatı konsantrasyonu haline getirir.

Ünlü Kişiler

Biliyor muydun? Botsvana Afrika’nın en ünlü kişilerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır: Sir Seretse Khama (eski lider), Gaositwe Chiepe (Dış İlişkiler Bakanı), Mpule Kwelagobe (1999 Kainat Güzeli), Ruth Khama (eski First Lady) ve Kabelo Kgosiemang (atlet).

Ekonomi

Biliyor muydun? 40 yıldan fazla bir süre önce Botsvana’da elmasların keşfedilmesinden bu yana Afrika’nın en müreffeh cumhuriyetlerinden biri haline geldi. 1970’ler ve 1980’lerde, eski İngiliz kolonisi Almanya, Japonya ve Hollanda’nın önünde dünyanın en yüksek ekonomik büyüme oranlarından birine sahip oldu. 1990’ların ortalarında, aynı zamanda Avrupa ve Orta Asya’daki çoğu eski Sosyalist ülkenin iki katı kişi başına gelire sahipti.

Coğrafya

Biliyor muydun? Botsvana Zambiya, Güney Afrika, Zimbabve ve Namibya komşu bir Güney Afrika ülkesidir. Güney Afrika’nın dördüncü büyük ülkesidir. 1,5 milyondan fazla nüfusu ve 600370 kilometrekarelik bir arazisi ile demokratik cumhuriyet, Moğolistan, Namibya, Avustralya ve Moritanya ile birlikte dünyanın en seyrek nüfuslu ülkelerinden biridir.

Demokrasi

Biliyor muydun? Botsvana, önemli milli parklar ve çöller için iyi bilinen bir denize kıyısı olmayan cumhuriyet, tüm Afrika’da en iyi demokratik sisteme sahiptir. O zamandan beri, başka hiçbir ülke demokrasisini korumak için Botsvana kadar çok şey yapmadı. Bu nedenle, Afrika anaarasında bir iç çatışma olmamıştır tek ülkedir.

Botsvana & Amerika Birleşik Devletleri

Biliyor muydun? Amerika lideri Bill Clinton 1998 yılında Gaborone bir devlet ziyareti yaptı. O ve First Lady Hillary Rodham Clinton Afrika’da 12 günlük bir yolculuğun altı gününde Botsvana’ya geldiler. Birçok yabancı ziyaretçi gibi, onlar Chobe Milli Parkı, Botsvana bir sembolü ziyaret etti. Bu, son yüzyılda Afrika ülkesini ziyaret eden en yüksek rütbeli ABD yetkilisi oldu.

İnsangelişimi

Biliyor muydun? 1996 yılına gelindiğinde Afrika ülkesi, BM İnsani Kalkınma Endeksi’nde Çin ve Güney Afrika Halk Cumhuriyeti’nin önünde 170 ülke ve bölge arasında 72. 1995 yılında 74 bitirmişti.

Mineraller

Biliyor muydun? 1990’ların ortalarında, ülke dünyanın en büyük ikinci elmas üreticisi oldu. Elmasek, bakır, kömür, nikel, gümüş ve tuz büyükçe mineral yatakları vardır.

Afrika’nın George Washington’ı

Biliyor muydun? Botsvana’nın eski Devlet Başkanı Sir Seretse Khama 20. 1960’ların ortalarında ülkeyi İngiltere’den bağımsızlığa taşıdıktan sonra, o ve beyaz bir İngiliz olan eşi Lady Ruth Khama, siyahların ve beyazların şiddet içermeyen yeni bir ülke için birlikte çalıştıkları bir “demokratik devrim” başlattılar. Khama’nın mirası ülkenin son yıllarda liberal demokrasisini korumasına ve korumasına olanak sağlamıştır (Latin Amerika, Afrika, Asya ve Doğu Avrupa’daki çeşitli kuralların aksine). Politikaları Afrika dışında çok beğenildi. 1966 ve 1980 yılları arasında, Botsvana’nın hükümet planı eğitim ve istihdamın yanı sıra sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine odaklandı. Bu politikalar nedeniyle, İngilizce konuşan ülke 1970’lerde ve 1980’lerde Afrika’nın en gelişmiş ülkesi oldu.s. Aynı zamanda, Afrika ülkesi Londra ve Amerika ile mükemmel bağları korudu. 20. yüzyılın ikinci yarısında, Afrika’nın en uzun süre görev yapan demokratik başkanı olan Bay Khama, gezegende ortaya çıkan demokratik liderlerle özdeşleşmişti.

Chobe Ulusal Parkı

Biliyor muydun? Chobe Milli Parkı dünyanın en güzel milli parklarından biridir. Coğrafyası çok çeşitli su kuşları ve memeli hayvanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Birleşmiş Milletler

Biliyor muydun? 1990’ların ortalarında, İngilizce konuşulan ülke Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi olmayan bir üyesi olarak seçildi.

Mpule Kwelagobe

Biliyor muydun? 1999’da Trinidad & Tobago’da Kainat Güzeli unvanını kazandıktan sonra, Mpule Kwelagobe, Miss Botsvana, aids salgınına karşı ulusunun savaşını yönetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku